Botnia Exploration har redovisat en nettoomsättning på 11,3 miljoner kronor för första kvartalet i år. Rörelseresultatet uppgick till – 12,255 miljoner (-1,866) under perioden och resultatet efter skatt slutade på -10 miljoner kronor (-1,9).
– Det första kvartalet 2025 har inneburit fortsatt utbyggnad av produktionskapaciteten i gruvan i Fäbodtjärn samt färdigställande av de planerade investeringarna i gruvans infrastruktur, vilket har ställt stora krav på bolagets kassaflöde, uppger vd Fredrik Bergsten i kvartalsrapporten.
Bolaget står fast vid sin tidigare prognos att kassaflödet kommer vända till positivt under andra kvartalet i år.
Produktionen i gruvan har fortlöpt enligt bolagets planer och totalt producerades 11 957 ton malm under första kvartalet.
Källa: Botnia Exploration